Miasto / Mieszkańcy

Sopot się wyludnia, młodzi wyjeżdżają. Jak przyciągnąć nowych mieszkańców?

Udostępnij:

Ceny nieruchomości w Sopocie są najwyższe w Polsce. Młodych Sopocian nie stać na zakup „pierwszego m” za kwoty jakie obowiązują na tutejszym rynku. Wyprowadzają się więc do okolicznych miejscowości, w tym także poza Trójmiasto: np. do Rumi czy Pruszcza Gdańskiego, gdzie jest znacznie taniej.

Demografia to już teraz ogromny problem generujący konsekwencje natury społecznej, a w perspektywie dekady przełoży się także na inne kwestie gdyż, mniej mieszkańców to np. niższe wpływy z podatku PIT do budżetu miasta. Jak temu zapobiec?

Uważam, że problem zmniejszania się liczby ludności dotyczy całej metropolii, nie tylko Sopotu. Od kilku lat prowadzimy działania zachęcające do meldunku w Sopocie, takie jak Karta Sopocka oferująca system zniżek dla mieszkańców, w tym darmowe wejście na molo. Zachętą jest także ciekawa oferta edukacyjna w sopockich przedszkolach i szkołach, budownictwo komunalne realizowane głownie z myślą o młodych sopockich rodzinach czy liczne programy profilaktyczne i prozdrowotne dla różnych grup sopocian.

mówił w 2011 roku prezydent Sopotu Jacek Karnowski

źródło: Sopot się mocno wyludnia. Dlaczego? // trojmiasto.wyborcza.pl

Działania realizowane przez magistrat są oczywiście słuszne i potrzebne. Budowa mieszkań komunalnych to bez wątpienia niezbędny element polityki mieszkaniowej. Jednak od 2011 roku sytuacja się pogarsza, a kryzys demograficzny w Sopocie nie przestaje się pogłębiać. Liczba mieszkańców spadła o ponad 2 tysiące. To DUŻO w skali trzydziestokilku tysięcznego miasta.

Dlatego należy wdrożyć więcej środków. Jakich? Odpowiedź zawiera film:

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*